logo

15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz 2016 tarihindeki Türkiye’yi sarsan darbe girişiminin 3’üncü yılında Belediyemiz tarafından Cumhuriyet Meydanında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliği düzenlendi.

Akyurt’ta yaşayan 15 Temmuz gazilerinin o geceyi anlattığı belgesel gösterimiyle başlayan etkinlik, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Belediye Başkanımız Hilal Ayık konuşmasında “15 Temmuz ile alakalı olarak özellikle şunu istirham ediyorum: Lütfen o geceyi unutturmayalım. Her yıl meydanlarda toplanalım, kardeşlerimiz, çocuklarımız bu destanı dinlesinler, zihinlerine kazısınlar. Eğer biz bugünün önemini unutursak ne yazık ki yeniden yaşamaya mahkum kalırız. Bu yüzden her yıl bu meydanda bayrakları sallasınlar, belgeselleri, röportajları dinlesinler. O gece Akyurt’ta toplandık, konvoylarla, dualarla havaalanına gittik. Orada beni en çok duygulandıran şey, genç kardeşlerimizin duruşuydu. Bu gençliğin içindeki Çanakkale ruhu olduğu gibi duruyor. Havaalanına gelen askeri aracın önüne koşmaları ömrüm boyunca gözümün önünden gitmeyecek. O gece Allah bizlerin ve gençlerin gözünden korku perdesini kaldırdı. Allah bizlere bir kez daha böyle bir gece yaşatmasın. Bizler de tekrar öyle bir gece yaşamamak için devletimize, milletimize, bayrağımıza ve liderimize sıkı sıkı sarılalım inşallah. Bugün bu meydanı doldurduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın davetlilerinden AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ise konuşmasında  “Rabbim gökten bir sekine indirdi. Hepimizin gönlüne ayrı bir ferahlık verdi. Meclis bombalanıyor, başka yere doğrultulması gereken o tankların namlusu kendi milletine dönmüştü. Rabbimin yardımıyla milletimiz öyle bir cisme büründü ki Allah bu millete görünmez ordularıyla destek verdi. Öyle bir geceyi güçlü lideriyle, güçlü milletiyle tüm Ümmeti Muhammed’in farklı coğrafyalarda yaşayan, rengi, teni dili farklı, ama inancı bir olan Müslümanların duasıyla Anadolu insanı ve Türkiye ayakta kaldı. Hesap edemedikleri bu millet ve güçlü bir lider vardı. Diğerlerinden bizi ayıran buydu.” Cümlelerine yer verdi.

AK Parti Ankara Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam da konuşmasında şunları söyledi “O gün 81 ilimizde olan direnişin aslında öncülüğünü yapan Gazi ilimiz Ankara’ydı. Tabi Akyurt’tan da gazilerimiz oldu. Buradan Ünal, Harun ve Ömer kardeşlerimizin nezdinde gazilerimizin tamamını saygıyla selamlıyorum. 251 şehit verdik ve Ankara 146 şehidi hem gönlümüze gömdü, hem de illerine gönderdi. O gün sadece Ankara’dan, İstanbul’dan ya da Türkiye’den değil, o gün Sudan’dan, Irak’tan, Suriye’den, Balkanlardan, içinde Türkiye sevdası olan tüm mazlum coğrafyalardan hem dua geldi hem ses geldi. Genç – yaşlı demeden, ideolojilerden sıyrılarak herkes eline şanlı bayrağımızı almış, sokağa düşmüştü. Allah bir daha memleketimize böyle bir acı yaşatmasın. Bugün FETÖ ile mücadelemiz donuna kadar devam ediyor. Davalar sonuçlanıyor, hak ettikleri cezaları sonuna kadar alıyorlar. Biz merhametli bir milletiz. Ancak siz Akyurtlulardan ricam, tüm Türkiye’den ricam, merhametiniz hainlere karşı olmasın.”

Akyurt Müftülüğüne bağlı camilerde görev yapan imam hatipler Sela okuyarak Yasin-i Şerif ve Mevlit ile 15 Temmuz şehitlerini andı.

Programın son sahnesinde İlahi Sanatçısı Hakan Çolak, coşkulu türküler ve ilahilerle yağmura rağmen meydanı dolduran Akyurt halkına 15 Temmuz’un unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

WhatsApp Destek Hattı