25 Aralık 2017

SEYMENLER 98’İNCİ KEZ ATATÜRK’Ü KARŞILADI

Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi ile Belediyemizin birlikte gerçekleştirdiği Atatürk’ün Ankara’ya gelişi kutlamaları, soğuk havaya rağmen çok renkli görüntülere sahne oldu.

Cumhuriyet Meydanında sinsin oyunu oynanarak Seymen Alayı ile Kültür Merkezi’ne gelindi. Buradaki programa Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, derneğin şube başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, idari amirler ve Akyurtlular katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Başkanı Hasan Arslan “Bizler Ankaralılar olarak, şehrimizin kültürüne hizmet etmek amacıyla, atalarımızın şanını, devlet ve milletimize verdiği güçle yaptıklarını yaşatmaya çalışıyoruz. 1919’da Atatürk’ü Ankara’da karşılayan Seymenlerin torunları olarak, 2004 yılında 13 kişiyle çıktığımız bu yolda, 13 yılda sayımız 90’a ulaştı. Bu başarımızda bize verdikleri destekle, Akyurt Belediye Başkanımız Sayın Gültekin Ayantaş ve Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Sayın Metin Özaslan’ın emeği büyüktür. Kendilerine şükranlarımızı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ise konuşmasında “27 Aralık bir devlet kurma töreni. Atatürk o gün yalnızca karşılanmadı, gelenekte olduğu gibi fiilen bir devlet kuruldu. Bunun da baş aktörleri, Ankara’nın yiğit Seymenleri ve Ankaralılardır. Biz devlet kurmanın profesörü olmuş bir milletiz. Ankaralılar olarak bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda en önemli paya sahibiz. Geçmişi 300 yıl öncesine dayanan bazı devletler, bizim gibi binlerce yıllık geçmişi olan köklü bir millete, istedikleri gibi yön veremezler. Çünkü biz sadece 780 bin kilometrelik bir coğrafyadan oluşan bir millet değiliz. Bunun en az 10 katı daha büyük bir milletiz. Bu nedenle “Türk Dünyasının Başkenti Ankara” konserlerimiz buna cevap niteliğindeydi. 2019 yılında en büyük 27 Aralık’ı birlikte yapabilmek umuduyla Kızılca Gün’ümüz kutlu olsun.” dedi.

Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş 27 Aralık’ı hasta yatağında denilen bir milletin dirilişi olarak nitelerken, “27 Aralık, büyük bir komutanın Ankara’ya gelerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatması. Ankaralı, Osmanlı’nın kuruluşunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da kendine yakışanı yapmıştır her zaman. Atamızı en güzel şekilde karşılayarak 27 Aralık’ta hasta adamın çocukları, torunları olarak biz devlet kurma geleneği olan bir milletin çocuklarıyız. Biz bazı milletler gibi cetvelle sınırı çizilen milletlerden, Amerikan askerini görünce postalını öpenlerden değiliz. Ölsek de vatanımızın bir karış toprağını kimseye vermeyiz. Geçtiğimiz günlerde bir Arap ülkesinden yetkili çıkıp, Osmanlı’yı ve Fahreddin Paşa’yı hırsızlıkla suçladı. Belgeler bu şahsın dedesinin İngilizlerle iş birliği yaparak hırsızlık yaptığını ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi Türkler Medine’yi savunurken, onlar postalı görünce kaçanlar olmuştur.” diye konuştu.

Programda Akyurtlu küçük Seymenler Atatürk’ün Samsun’dan Ankara’ya kadar olan yolculuğunu şiirle salondakilere aktarırken, Akyurt Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu da programda bir oyun oynadı.

Seymenler tüm heybeti ve yiğitlikleriyle Hüdayda, Bad-ı Sabah ve Karaşar Zeybeği gibi Ankara’nın en güzel oyunlarını büyük bir başarıyla sergiledi. Program sonundaki koreografi ise salondakilerce ayakta alkışlandı.

Program sonunda Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş’a teşekkür plaketi verdi. Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Başkanı Hasan Arslan ise Genel Başkan Dr. Metin Özaslan’a plaket sundu.

Hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi.

Share
1262 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ