18 Şubat 2015

MUHTEŞEM KUTLAMA

Atatürk’ün Ankara’ya gelerek, bu şehri Kurtuluş’un merkezi yapmasının 95’inci yılı görkemli bir şölen ile kutlandı.27yuruyusAkyurtlu Seğmenler saat 17.30’da Ankara Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar davul zurna eşliğinde zeybek oynayarak geldi. Havuzlu kavşakta oyunlarına devam eden seğmenler 9 Mayıs 90 Caddesi boyunca yürüyerek Kültür Merkezi önüne geldi. Geçtiği her noktada ilgiyle izlenen seğmenler saat 19.00’da ise kutlama programında sahne aldı.
27yuruyus2
27salonKültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu’nda devam eden kutlamalara Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş, Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın, Belediye Meclis Üyelerimiz ve tüm salonu dolduran vatandaşlar katıldı.
27bskBurada konuşan Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş “27 Aralık Ankara’mız için olduğu kadar ülkemiz için de çok önemli bir gündür. 27 Aralık ile birlikte Atatürk, Cumhuriyetin temellerini atmak için Ankara’ya gelmiştir. Yapılan mücadelede Cumhuriyet’in kurulması ve Ankara’nın başkent olmasıyla, günümüzde dünyada söz sahibi olan Türkiye’nin temelleri atılmıştır. İlçemizin temellerini atan da, bugün aramızda olan eski Sağlık Bakanımız Halil Şıvgın’dır. Akyurt’un İlçe olmasında en büyük pay kendisinindir. 1990 yılında Çubuk’a bağlı iken, İlçe olmamız için mücadele veren Halil Şıvgın Bey, Ankara’nın tüm ilçelerine de hizmet etmiştir. Kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün Akyurt, Ankara’nın en iyi ilçelerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Burada bulunan, bu coşkuyu yaşayan herkese teşekkür ediyorum. İyi eğlenceler.” sözlerini kullandı. 27sivgin

Akyurt’un ilçe olma hikayesini anlatan Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın ise “Değerli kardeşlerim, uzun zamandır sizi görmedim, özellikle de gelmedim. Bu uzun zamanda hemşehrilerimi özledim ve sizlerle beraber olabilmek için geldim. Buranın ilçe olması çok zor bir işti. Bir taraftan Çubuk istemiyor, diğer yandan nüfus az. Rahmetli Özal’a çıktım. Akyurt’u ilçe yapacağız dedim. Benden önce Veli Neşeli rapor vermiş, “Akyurt ilçe olursa Çubuk küçülür.” demiş. Akyurt büyüyecek, Çubuk’u da büyütecek dedim. Özal “Akyurt ilçe olacak durumda değil. Nüfusu az.” dedi. Bin 500 nüfus yetmez mi? dedim, “Yetmez”. dedi. Ben de varım, ben de onlardanım diyince bu işten kurtulamayacağını anladı ve “Akyurt ilçe olsun. Git müjdeyi ver.” dedi.

İNŞALLAH İL OLURSUNUZ!

Bugün bakıyorum Çubuk il olur derken, Akyurt Çubuk’u geçti. Sizler il olmak için çalışmalısınız. Geçmişte ilçe olmaz denilen yer, ileride neden vilayet olmasın? İnşallah bir gün bunu da görürüm.” diye konuştu.

Ankara’nın tarihsel süreçte oynadığı role de değinen Şıvgın sözlerini şöyle sürdürdü: “Osmanlı’yı kuranlar Ankara Karakeçili’de yaşadı. Oradan Bilecik’e gitti ve devlet oldu. 1402 yılında Timur ve Yıldırım Bayezid, üzerinde bulunduğumuz topraklarda savaştı, Osmanlı dağılma tehlikesi geçirdi. Çelebi Mehmet’in etrafında toplanan Ankaralı savaşçı Seğmenler onu tahta geçirdi ve devleti kurtardı. İstanbul’u fetheden Fatih, Ankara’da bulunan Hacı Bayram-ı Veli’nin öğrencisi Ak Şemseddin tarafından yetiştirildi. Ankara kültürünü, zihniyetini aldı. İstanbul işgal altındayken yine Ankaralılar Atatürk’ün yanında yer alarak Cumhuriyetin Ankara’da kurulmasına destek oldular. Ankaralılar var oldukça memleketimiz de var olacaktır. Bununla ne kadar övünseniz azdır. Sizleri kutluyorum.”

27fatma
27oyun
27fatma2Türk Halk Müziğinin güçlü sesi, sanatçı Fatma Şahin, seğmenlerle birlikte unutulmayacak bir konsere imza attı. İç Anadolu bozlaklarını güzel sesiyle birleştiren başarılı sanatçının Ankara türkülerine de seğmenler oyunlarıyla eşlik etti. Salonu tamamen dolduran vatandaşlar türkülerle coştu, seğmenler Ankara kültürünü temsil eden duruşlarıyla ve oyunlarıyla büyük alkış aldı.
27fcicek
27hatira

Share
1675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ