15 Eylül 2017

KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gümrük kontrol bölgelerinde kaçakçılığı önlemek amacıyla kullandığı dedektör köpeklerin eğitim merkezi Akyurt’ta açıldı.

Açılış törenine Gömrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Hayati Yazıcı, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya, Akyurt Kaymakamı Osman Altın ve Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş katıldı.

YSN_6580

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında “Ülkemizin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında Bakanlık olarak önemli bir görevi ifa ediyoruz. İhracatçımızın, üreticimizin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için gümrük işlemlerini kısaltmak ne kadar önemli ise yasa dışı ticaretin önlenmesi ve ülkemizin güvenliğinin sağlanması da o kadar önemlidir. Özellikle uyuşturucu ticaretinin teröre kaynak sağlayan en büyük etken olması, bizi bu konuda daha hassas hale getirdi. Çünkü kaçakçılık, ülkenin çalınan geleceğidir. Tesisimizde 130 narkotik dedektör köpek, 44 noktada görev yapıyor. Nakit para kontrol köpeklerinin eğitimine başlanacak. 22 bin metrekarelik bu tesiste 110 adet köpek barınağı, veteriner kliniği ve pentatlon sahası yer alıyor. 36 personelimizin görev yaptığı tesiste Dünya Gümrük Örgütü’nün verdiği akreditasyon ile uluslararası organizasyonlar düzenlenebilcek.” dedi.

YSN_6601

YSN_6623

YSN_6743

Köpek eğitmenlerine ödül verilmesinin ardından Bakan Tüfenkci, Eski Bakan Hayati Yazıcı, Dünya Gümrük Birliği Genel Sekreteri Mikuriya, Akyurt Kaymakamı Osman Altın ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş tesisin açılış kurdelesini birlikte kesti.

YSN_6905

Başkan Ayantaş ise açıklamasında tesisin Akyurt’ta yapılması ve hizmete açılması için uzun uğraşlar verdiğini belirterek “Akyurt’un büyümesi için her alanda adını duyurması gerekiyor. Bu nedenle ilçemizde açılan Köpek Eğitim Merkezi, uluslararası etkinliğe sahip olduğundan ilçemizin adını çevre ülkelere ve dünyaya duyurma fırsatını bize verdi. Bunu en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

YSN_6927

YSN_6941

Share
3932 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ