18 Şubat 2015

BELEDİYEMİZDE MANGALA EĞİTİMİ

Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynanan ve tarihin en eski zeka oyunu olan “Mangala” Akyurt’ta yaygınlaşıyor.

Osmanlı döneminde 16’ncı yüzyılda minyatürlerde de görülen oyun, Nevzat Hüseyin Tiryaki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hüseyin Özder ve A takımı tarafından Belediye personelimize öğretildi.

mangala1 Özder, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde “ÜRETEN VE ÖĞRETEN GENÇLİK” projesiyle tarihin en eski zeka ve strateji oyunu olarak bilinen Mangala oyununa proje başlangıç döneminde destek veren Belediyemize oyunun yaygınlaşmasını sağlamak için geldiklerin belirterek, Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş’a, Başkan Yardımcımız Ayla Can’a ve personele, oyuna gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
mangala2

Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş ise “Tarihin en eski zeka oyununun yaygınlaştırılarak turnuva yapılması planlanıyor. Kendi değerlerimizi unutarak yabancı kültüre yoğun ilgi duymaya başladık. Kendi kültürümüzün güzelliklerini unutmamalıyız. Mangala, nesilden nesile aktarılarak bu proje sayesinde devam edecektir. Projeyi sonuna kadar destekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” sözleriyle projeyi değerlendirdi.

Takım oyuncuları tarafından personele 1 buçuk saat boyunca mangala dersi verildi. İlçemizdeki resmi kurumlarda ve okullarda eğitim yapılarak toplam bin 250 kişiye mangala öğretilecek. Mangala turnuvası düzenlenerek Belediyemizin de bu turnuvada yer alması amaçlanıyor.

mangala3

Share
1214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ