11 Mart 2018

BAŞKAN AYANTAŞ GAZETECİLERLE BULUŞTU

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Kenan Akçahanoğlu ve dernek üyesi gazeteciler, Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş’ın kendileri için düzenlediği kahvaltı organizasyonunda bir araya geldi.

Belediyemizde gerçekleşen kahvaltıda siyasetten Akyurt’taki gelişmelere, Başkan Ayantaş göreve geldiği günden bugüne yaptıklarını anlattı. Ayantaş konuşmasında “1971 yılında kurulan bir belediyeyiz. 1990 yılında Çubuk’tan ayrılarak ilçe olduk. Eski Belediye Başkanımız 4 dönem başkanlık yaptı. Bizim de 3’üncü dönemimiz. Aday olduğum ilk seçimde 59 oyla kaybettim. Siyasi çekişmeler yerine yapacaklarımı anlatarak başkan oldum. İlk zamanlarımızda Büyükşehir Belediyemiz ile altyapı çalışmalarına önem verdik. Daha sonra küçük bir ilçe olduğumuzdan, ilçe merkezindeki ahırların kaldırılmasında zorluklar yaşamamıza rağmen sonuca ulaştık. Özel halk otobüsleri dışında şehir ulaşımı yoktu. EGO otobüslerini ilçemize ulaştırdık. 2006’da doğalgaz, çevre ilçeler içerisinde ilk defa bizim ilçemize geldi. Otobüslerden inenlerin ellerinde market poşetleri gördüğümde üzülürdüm. Artık her ihtiyaçlarını ilçemizden karşılıyor vatandaşlar. 2008 yılından sonra artık daha çok güven veren bir başkan oldum. Çünkü ilk zamanlarda yaptıklarımıza tepki gösterenler, o zamandan sonra “Bizim Başkanımız dediğini yapar.” demeye başladı. Borçsuz bir belediyeyiz ve yatırımlar devam ediyor. İlçemizde hiç kamu binası yoktu. Tüm kurumlar Belediyemize ait binalarda çalışıyordu. Artık hepsinin kendine ait binası var. Kişi başına düşen yeşil alan miktarında Ankara’da ilk sıralardayız. Doğru düzgün parkımız yokken şimdi 62 tane parkımız var. 500 bin adet ağaç dikerek geleceğimize yatırım yaptık. Geçmişte yapılan hatalı imarları tadilatla düzenleyerek 10 katlı konutların yapıldığı alanlar ortaya çıkardık. İnşaat sektöründeki gelişmeyle 8 bin olan nüfus bugün 32 bin 800’e yükseldi.”

ANKARA’NIN KUZEYİNİN TALİHİ DEĞİŞİYOR

“Ankara’nın kuzeyi pek ilgi görmeyen bir bölgeydi. Burada 3 büyük proje var. Bir tanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, diğer ikisi ise bizim önayak olduğumuz Uluslararası Fuar Merkezi ve Otonomi projeleri. 2006’da fuar alanı fikrini ortaya attık. Hayal gördüğümüz söylendi. Cumhurbaşkanımızın “Galiba Akyurt’a yapılmayacak.” Açıklamasının ardından çevre ilçelerimizden de büyük destek gördük. Sonuçta her şeyiyle hazır olan projenin ait olduğu yere geri döndüğünü söyleyebilirim. Otonomi’nin Akyurt’a gelmesinde büyük çaba sarf ettik ve amacımıza ulaştık. Orası yalnızca araba alınıp satılan bir yer değil, bir yaşam merkezi oldu. Gitmeyen herkesin gidip görmesini isterim.”

“Organize sanayinin olmadığı bölgemizde sanayi imar planı yaptık. Çankırı yoluna alternatif olacak, sanayi içerisinden yol geçirdik. 15 milyon metrekare sanayi alanı mevcut. 225 fabrika ilçemizde faaliyet gösteriyor. 25 bin çalışan var ve çalışanların yüzde 70’i Akyurt dışında yaşıyor. Bu durumda işsizlik oranı düşük ancak iş beğenmeme durumu maalesef var. TOKİ ile 336 konutluk bir proje yaptık. TOKİ başta buna yanaşmadı. Biz de kağıt üzerinden satışını Belediye olarak yaptık. Halkımız çok büyük rağbet gösterdi. 1 yılda tamamlanarak vatandaşlar evlerine taşındı.”

YENİ HASTANE

“Devlet hastanemizin her branşta doktoru var ancak yine de yetersiz durumda kaldı. TOKİ yolu üzerinde Çankırı yoluna da cephesi bulunan arazide yapılmasını planladığımız hastanemizin proje ihalesi yapıldı. Eylül ayında ise inşaat ihalesi yapılacak.”

KÜLTÜR PARK

“1999 seçimlerinde yapmayı vaat ettiğimiz bir projeydi. 2008 yılında temelini attık ve 26 dönüm arazi içerisinde park, kültür merkezi ve Ankara Evi ile birlikte 2 yıl gibi bir sürede tamamladık.”

“4 mahallemizde, görevimiz olmamasına rağmen altyapı çalışması yaptık. ASKİ’den malzeme desteği geldi, biz de işçiliği ile birlikte mahallelerimizi altyapıya kavuşturduk.”

KÖY KONAKLARI

“Köylerimiz mahalleye dönüştü ancak alışkanlıkla halen köy demeye devam ediyoruz. Her mahallemizde eski okulları mahalle konağına dönüştürdük. Hiç yapı olmayan yerlere de mahalle konağı yapmaya devam ediyoruz. Düğün, nişan, cenaze toplantıları buralarda yapılarak eski köy geleneği olan köy odaları yaşatılmış olacak.”

“Bugüne kadar en az yaptığımız iş tanıtım ve basın faaliyeti. Bu konuda yeterli olduğumuzu düşünmüyorum ancak bu karşılıklı bakış açısından da kaynaklı. Bizim basından beklentimiz, basının da bizden beklentileri burada belirleyici unsur.” dedi.

Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş, kahvaltının ardından gazetecilerle Akyurt turuna çıktı. Belediyemizin lojistik tesisleri, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün serası, şehir stadı, Seyyid Burhaneddin Camii, Şehitler Anıtı, mahalle konakları ve fuar alanı arazisini gazetecilere tanıttı.

Share
1146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ