26 Aralık 2016

SİNSİN ATEŞİ AKYURT’TA YANDI

Ankara Kulübü’nün en etkin ekiplerinden olan Akyurtlu Seymenler Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 97’nci yıl dönümünü sinsin ateşi ve Seymen Alayı ile kutladı.

ysn_1330

ysn_1397

Ankara Caddesi’nde başlayan Seymen Alayı Cumhuriyet Meydanı’nda yanan ateşin etrafında sinsin oyunuyla devam ederken, Akyurtlular da sinsin oyununa katıldı.

ysn_1412

ysn_1431

Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu’ndaki programda Atatürk’ün Ankara yıllarını anlatan bir sunumla başladı. Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Başkanı Hasan Arslan kısa konuşmasında ülkemizdeki terör olaylarında şehit olan asker, polis ve vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara ise şifa dileklerinde bulundu.

ysn_1464

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan programda yaptığı konuşmada Seymenlik kültürünü anlatarak “Akyurt, Ankara Kulübü’nün en çok değer verdiği, en aktif şubelerinden bir tanesi. Çocuklarınızın Ankara kültürünü benimsemesi ve yaşatması için Atatürk’ün isteğiyle kurulmuş bir derneğiz. Çocuklarınızı Ankara Kulübü’ne göndererek en güzel şeyi yapıyorsunuz. Akyurt ilçemiz Ankara içinde en çok büyüyen ilçelerden bir tanesi. Diğer ilçelerimiz bu konuda sizden geride. Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş’a hem Akyurt’a hem de derneğimize kattıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün Ankaralıların bayramı. Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş ise konuşmasında “Akyurt’ta Atatürk’ün Ankara’ya gelişi kutlamaları bir gelenek haline dönüştü. Bugüne kadar Seymenlik kültürünü yaşatmak adına verdiğimiz desteklerin ileriki yıllarda da devam edeceğini belirtmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Ulu Önder Atatürk’ü Ankara’da karşılayan Seymenler Ankara’nın başkent olmasında büyük rol oynamışlardır. Ankara böylece başkent olmayı hak etmiştir. Atatürk de gördüğü saygı ve sevginin karşılığında Ankara’yı başkent olarak ilan etmiştir. Ankara başkent olmasaydı, Anadolu’nun sıradan küçük bir şehri olarak kalacaktı. Başkentli olarak bizler ayrıcalık kazandık. Öte yandan ülkemiz çok zorlu bir süreçten geçiyor. Yedi düvel dediğimiz herkes ülkemize saldırmış durumda. Her gün çeşitli olaylarla karşılaşıyoruz. Bin yıldır bu topraklarda sürekli saldırılara maruz kaldık. Ancak şu bilinmelidir ki asla yılmayacağız ve bir karış toprağımızı dahi kimseye vermeyeceğiz. Biz devlet kültürüne sahip bir millet olarak çevremizdeki ülkelerin hiçbirine benzemeyiz. Gün birlik olma günüdür. Kimseyi ayırt etmeden birliğimizi korumalıyız.” ifadelerini kullandı.

ysn_1562

Akyurtlu Seymenler Ankara Kulübü Derneği Türk Halk Müziği Korosu ile birlikte hazırladıkları programda gösterileriyle Akyurtluları bir kez daha kendilerine hayran bıraktı.

ysn_1592

ysn_1601

ysn_1623

Share
3472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ